Anwil wysłał swoje cenniki do firm dystrybucyjnych, z którymi współpracuje. Takiego ruchu, czyli podwyżek cen, można było się już spodziewać wczoraj. Sygnałem do tego był tweet, rzeczniczki prasowej Anwil Darii Studzińskiej, która na wykresie przedstawiła jak bardzo zwiększyły się ostatnio ceny gazu.

Chyba nikt się jednak nie spodziewał, że te podwyżki będą tak wysokie. Poniżej cennik od jednego z dystrybutorów nawozów, który ma obowiązywać od 11 marca.

Przypominamy, że już pod koniec ubiegłego roku mieliśmy bardzo wysokie ceny nawozów azotowych, a saletra amonowa kosztowała nawet 4200 zł/t netto. Dziś można powiedzieć, że zaplanowana cena jest wręcz kosmiczna.

Nie ulega wątpliwości, że to, co się dzieje na rynkach światowych, czyli wojna w Ukrainie i jej wpływ na zmiany cen gazu, odgrywa tutaj kluczowe znaczenie. Ceny tego surowca rosną już nie z dnia na dzień lecz z godziny na godzinę, a ich wzrost obrazuje na wykresie pionowa linia.

Notowania kontraktów na gaz z dostawą w najbliższych miesiącach na holenderskim hubie TTF utrzymywały się 7 marca na rekordowym poziomie ok. 225 euro za MWh. Następnie, w ciągu dnia szczyt notowań gazu z dostawą w kwietniu sięgnął 345 euro za MWh. Już po wzroście notowań w ciągu dnia, ceny wróciły do poziomu z otwarcia. Dla kontraktów z dostawą w kwietniu wynosiły niecałe 230 euro na MWh, dla majowych - 215 euro za MWh.

Sprawdź ceny nawozów na portalu Giełda Rolna! 

Bardzo wzrosły także ceny nawozów na światowych rynkach. Wczoraj cena kontraktów na kwiecień dla mocznika przekroczyła 1 tys. dolarów. Inne nawozy również drożeją.

Z godziny na godzinę rośnie też cena surowców rolnych. Wczoraj informowaliśmy, że pszenica konsumpcyjna w naszych portach kosztuje ponad 2000 zł, kiedy to jeszcze w piątek po 1900 zł/t. W skupach pszenica dochodzi do 1800 zł. Jaka cena będzie dzisiaj?

Trzeba pamiętać, że nawet przy tak wysokich cenach surowców rolnych, to koszty produkcji są wręcz zabójcze. Kogo będzie stać na zakup nawozu azotowego za 6 tys.?

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, a na potwierdzenie tych słów czekamy od producenta, firma Anwil wstrzymała się z produkcją nawozów. Czy to jest przerwa technologiczna czy gaz jest zbyt drogi? Na to pytanie nie znamy jeszcze odpowiedzi.

Inna nieoficjalna informacja jest taka, że również Grupa Azoty zastanawia się nad takim ruchem. Na razie nie zmieniła ona cenników na nawozy azotowe, zweryfikowała za to te na NPK i fosforowo-potasowe (2 marca 2022).

[AKTUALIZACJA] Ok. godz. 10 Agrochem Puławy zdjął cennik ze swojej strony. - Uprzejmie informujemy, że cenniki umieszczone zostaną na stronie w terminie 11-14.03.2022. Do tego czasu zapraszamy do kontaktu z działem Telesprzedaż, który udzieli Państwu odpowiedzi na temat aktualnych cen nawozów - taki komunikat widnieje teraz.