13.11.2018

Kawa a odchudzanie – czy kawa może odchudzać?

Kawa ma wielu zwolenników ze względu na swój smak i aromat. Wiele osób pije ją codziennie, inni od czasu do czasu umawiają się na kawę ze znajomymi. Traktowana jest jako pobudzająca używka, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jaki występuje związek między kawą a odchudzaniem. A ma on niemałe znaczenie, szczególnie dla tych miłośników tego aromatycznego napoju, którzy dbają o linię. Czy warto pić kawę na odchudzanie, a jeśli tak, to jaka powinna być to kawa?

Kawa na odchudzanie, czyli korzystne właściwości kawy

Wśród wielu korzyści, jakie daje picie kawy, wymieniony jest również zbawienny wpływ na proces odchudzania. Dzieje się tak za sprawa kilku właściwości i sposobów działania kawy.

  • Zwiększony metabolizm. To właśnie ta właściwość jest kluczem do związku między kawą a odchudzaniem. Regularne picie czarnej kawy skutecznie przyspiesza proces trawienia, co skutkuje łatwością w utracie wagi.
  • Zawarta w kawie kofeina pobudza układ nerwowy do wytwarzania adrenaliny, ma to zarówno działanie pobudzające, jak i aktywuje komórki do wzmożonego spalania tłuszczu. W połączeniu z odpowiednią dietą ta właściwość kawy pomoże osiągnąć ujemny bilans energetyczny, sprzyjający odchudzaniu.
  • Kolejną właściwością kawy, która pomaga w odchudzaniu, jest pobudzenie do procesu termogenezy - stymulacji organizmu do wytwarzania ciepła. W wyniku tego procesu spalane są kalorie niezbędne do ogrzania ciała.
  • Obniżony apetyt. Jak się okazuje, picie kawy może wywołać zmniejszenie łaknienia, co jest efektem krótkotrwałym, wynikającym z podniesienia poziomu glukozy we krwi na skutek przyswojenia kofeiny. Obniżenie apetytu może mieć jednak długotrwałe skutki, gdyż kawa zawiera kafestol - związek, który łączy się z receptorami opioidowymi, nie dopuszczając do ich połączenia z samymi opioidami. W uproszczeniu oznacza to, że regularne picie kawy obniża przyjemność czerpaną ze spożywania słodyczy, tym samym zmniejszając na nie apetyt. Nie jest to zatem bezpośredni związek między kawą a odchudzaniem, ma jednak znaczenie przy utrzymaniu diety.

Picie kawy na odchudzanie - jak powinno wyglądać?

Mimo swoich wspaniałych właściwości, kawa wciąż nie jest napojem magicznym, który w cudowny sposób pozbędzie się nadmiernych kilogramów, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Aby kawa na odchudzanie mogła działać, powinna odpowiednio wyglądać. Przede wszystkim należy zrezygnować z jej słodzenia. To dość oczywisty krok, jednak często pomijany ze względu na to, że kawa ze swojej natury jest dość gorzka w smaku. Ponadto, kawa odchudzająca nie powinna zawierać mleka, a jeśli już jest dodane, powinno myć niskoprocentowe bądź sojowe. Oczywiście nie powinna również zawierać dodatku wszelkich słodkich syropów.

Specjalna kawa odchudzająca

Specjalnie dla tych, którzy chcą czerpać z picia kawy jeszcze więcej, a także wzmocnić jej odchudzające działanie, powstały specjalne mieszanki kaw wzbogaconych o przyprawy i składniki aktywne, których zadaniem jest dodatkowo stymulować organizm. Jednak jak się okazuje, nie trzeba kupować specjalnych kaw sygnowanych hasłami o odchudzaniu, aby wzmocnić te właściwości. Wystarczy dobra gatunkowo kawa, na przykład włoska Segafredo, wzbogacona o miód, przyprawę korzenną, olej kokosowy, Okazuje się, że taka mieszanka ma niesamowite działanie i potęguje korzystne działanie kawy, przyspieszające metabolizm oraz spalanie kalorii.

Kawa z masłem na odchudzanie - czy to działa?

O ile olej kokosowy w połączeniu z kawą brzmi jeszcze całkiem dobrze, to masło może wydawać się zupełną abstrakcją. Mimo to z każdej strony słychać porady, że bardzo dobra jest właśnie kawa z masłem na odchudzanie. Jak to możliwe? Kawa sama w sobie hamuje łaknienie, jednak jest to efekt bardzo krótkotrwały. Połączenie kofeiny i innych substancji zawartych w kawie razem z tłuszczem znacznie przedłuża ten efekt, zapewniając długotrwałe uczucie sytości. To sposób na to, aby położyć kres podjadaniu, wymyślony przez Amerykanów, a obecnie praktykowany niemal na całym świecie. Dzięki masłu związek między kawą a odchudzaniem jest jeszcze większy.