Trwa ładowanie...
02-09-2014 09:33

Najniebezpieczniejsze szlaki w Tatrach

Polskim górom pod względem stopnia trudności i liczby tras daleko do alpejskich szczytów, jednak także one słyną z kilku niebezpiecznych odcinków. Tylko w 2013 roku TOPR musiał interweniować 386 razy. Na których szlakach na turystów czeka najwięcej pułapek?

Najniebezpieczniejsze szlaki w TatrachŹródło: Licencja CC by Hochlik, Wikimedia Commons
d4fmip2
d4fmip2

Przyczyn wypadków jest wiele – nieuwaga, gwałtowna zmiana pogody, oblodzenie, a także złe przygotowanie turystów, którzy nie mają pojęcia, na jak trudny szlak wyruszają. Gdy pogoda jest ładna, przed najtrudniejszymi miejscami, ubezpieczonymi łańcuchami, tworzą się prawdziwe korki. Niecierpliwi turyści, chcąc je ominąć, zbaczają z trasy, co najczęściej kończy się tragicznie.

Najwięcej wypadków wydarzyło się na trzech najsłynniejszych szlakach, o których przejściu marzy każdy turysta – Orlej Perci, Giewoncie i Rysach.

Przeprowadzona przez stoki i grań, przełęcze i dwutysięczniki, Orla Perć to najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak w kraju. Stanowi marzenie i cel każdego miłośnika Tatr, a nadaje się wyłącznie dla osób doświadczonych w górskich wędrówkach. Niestety często porywają się na niego „niedzielni turyści”, których niewiedza i przerost chęci nad możliwościami przyczyniła się do dużej liczby tragicznych incydentów. Każdego roku zdarzają się tu śmiertelne wypadki, a kilkanaście osób odnosi poważne obrażenia. Od czasu jego otwarcia w 1906 roku zginęło na nim ponad 120 turystów!

d4fmip2

Wejście na Rysy, najwyższy punkt Polski, ułatwia 360 metrów łańcuchów. Prowadzący na wysokość 2499 m n.p.m. szlak nie jest wyjątkowo trudny, ale wymaga dobrego przygotowania zarówno sprzętowego, jak i kondycyjnego. Od oficjalnego otwarcia trasy zginęło tu ponad 50 osób. Turyści muszą pokonać znaczną różnicę wysokości - ponad 1500 m od Palenicy Białczańskiej lub 1100 m od schroniska nad Morskim Okiem. Szlak ma duże nachylenie, więc trzeba być wysportowanym i wytrzymałym, żeby przejść go bez problemu. Wiele odcinków wiedzie także przez miejsca zacienione, gdzie długo zalega śnieg. Koniecznie trzeba więc wziąć ze sobą ciepłe ubranie.

Giewont *to obowiązkowy punkt programu każdego turysty przebywającego w *Zakopanem. Śpiący Rycerz przygotował dla odwiedzających wiele niebezpieczeństw, szczególnie pod samym szczytem. Znajdują się tam liczne strome zbocza, gdzie w skutek nieostrożności turystów dochodzi do wielu wypadków. Należy też pamiętać, że na Giewoncie stoi metalowy krzyż, a także znajdują się tu liczne zbrojenia, które przyciągają pioruny. Dlatego przy pogorszeniu się aury pogodowej należy jak najszybciej zejść w doliny. Od 1909 roku odnotowano tu prawie 50 śmiertelnych wypadków.

if/pw
Operator: Michał Masiak
Montaż: Leszek Świerszcz

d4fmip2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fmip2