Szwecja coraz bliżej NATO. Jest poparcie ze strony Węgier

2024-01-24, 15:01

Szwecja coraz bliżej NATO. Jest poparcie ze strony Węgier
Po decyzji tureckiego parlamentu Węgry są ostatnim krajem, który nie wyraził jeszcze zgody na przystąpienie Szwecji do NATO, mimo wielokrotnych zapewnień, że tak nie będzie. Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że w rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem przekazał poparcie Budapesztu dla przystąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Więcej o komentarzach węgierskiej decyzji w relacji Piotra Piętki, korespondenta Polskiego Radia w Budapeszcie.

"Będziemy dalej nalegać, aby węgierskie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przystąpieniem Szwecji (do Paktu) i zakończyło ratyfikację przy pierwszej możliwej okazji" - napisał Orban na platformie X.

Jens Stoltenberg przekazał, że z zadowoleniem przyjął wyraźne poparcie (węgierskiego - red.) premiera i jego rządu dla członkostwa Szwecji w NATO. "Z niecierpliwością czekam na ratyfikację, gdy tylko parlament zbierze się ponownie" - napisał w mediach społecznościowych.

Oczekiwana decyzja

Węgierskie media i komentatorzy przeciwni rządowi Viktora Orbána w większości uważają, że polityk oszukał sojuszników z NATO, Szwedów i cały zachodni świat wielokrotnie obiecując, że Węgry nie będą ostatnimi, którzy otworzą Szwedom drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po wczorajszej decyzji tureckiego parlamentu te słowa już są nieaktualne.

Komentator portalu 444 - Márk Herczeg przypomina słowa węgierskiego premiera sprzed trzech lat. Viktor Orbán powiedział wtedy, że Węgry pod jego rządami są "ziarnkiem piasku w maszynie, kijem między szprychami, cierniem pod paznokciem" - i według autora tekstu dzisiaj dokładnie widać, że nie żartował.

Posłuchaj

Węgierskie komentarze po decyzji Turcji o rozszerzeniu NATO o Szwecję. Relacja Piotra Piętki z Budapesztu (AIR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Po decyzji tureckiego parlamentu Węgry są ostatnim krajem, który nie wyraził jeszcze zgody na przystąpienie Szwecji do NATO, mimo wielokrotnych zapewnień, że tak nie będzie. Portal tygodnika HVG komentuje, że węgierskie obietnice i słowa o wzajemnym zaufaniu i szacunku to dwuletnia tragikomedia odgrywana przez przedstawicieli węgierskiego rządu. Wśród wielu opozycyjnych komentatorów przewija się opinia, że rządzący Węgrami oszukali sojuszników z NATO, Szwedów i cały zachodni świat.

Czytaj także:

Portal "Propeller" zauważa, że postępowanie rządu to także niebezpieczna gra z punktu widzenia węgierskiego wojska. Lotnictwo tego kraju jest bowiem wyposażone w myśliwce JAS Gripen szwedzkiego koncernu zbrojeniowego. Jest to co prawda firma prywatna, ale jak w każdym kraju rząd może utrudnić na przykład eksport części zamiennych na Węgry.

IAR/Piotr Piętka/st

Polecane

Wróć do strony głównej