Zimny prysznic i jego najważniejsze zalety!

Zimny prysznic i jego najważniejsze zalety!

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2019

Wszyscy wiemy, że bez wody nie ma życia, ale może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że tak jak jest ona potrzebna narządom wewnętrznym do prawidłowego funkcjonowania, równie mocno potrzebują jej zewnętrzne części organizmu. Musimy pamiętać, że zewnętrzny kontakt ciała z wodą jest tak samo ważny, jak codzienne picie zalecanej ilości płynów. Zimny prysznic może okazać się tutaj niezastąpiony.

Poranny prysznic – to od niego wielu z nas zaczyna konfrontację z nowym dniem. Chyba wszyscy wtedy oblewamy się strumieniami cieplej, jak nie gorącej wody, co nas relaksuje i rozluźnia, ale nie jest najlepszym przyzwyczajeniem. Zdecydowanie bardziej polecany jest szybki zimny prysznic, który nas pobudzi i świetnie wpłynie na wygląd naszej skóry. To tylko niektóre z jego korzyści.

Zimny prysznic receptą na wszystkie dolegliwości

Poprawia pracę systemu immunologicznego

Pod wpływem zimniej wody stymulowany jest system obronny organizmu i dzięki temu staje się silniejszy i bardziej odporny na atak wirusów i bakterii.

Poprawia kondycję i wygląd skóry

Nie tylko picie wody wpływa korzystnie na skórę, ale również kontakt z nią.

Woda na skórze

Pod wpływem zimnej wody skóra staje się bardziej napięta i sprężysta w przeciwieństwie do działania ciepłego natrysku, który rozluźnia, i może powodować przedwczesne pojawianie się zmarszczek.

Poprawia krążenie krwi

Szczególnie polecane osoba z problemami krążenia. Zimna woda usprawnia przepływ krwi, a tym samym rozprowadzanie tlenu po organizmie.

Zapobiega powstawaniu żylaków

Zimna woda poprawia krążenie poprzez usprawnienie skurczów naczyń krwionośnych. Dzięki temu zapobiega powstawaniu żylaków i widocznie zmniejsza już powstałe.

Żylaki

Usprawnia oczyszczanie narządów wewnętrznych

W związku, z tym że usprawniony jest przepływ krwi, automatycznie ułatwiony jest proces usuwania toksyn z organizmu.

Łagodzi skutki stresu

Zimny prysznic może pomoc zredukować skutki stresu i napięcia nerwowego jednak trzeba stosować go ostrożnie, ponieważ również może dać odwrotny skutek.

Stres

Pobudza organizm

Chłodna woda rozbudza i przygotowuje organizm do działania. Aby rano pozbyć się uczucia zmęczenia czy zaspania zalecany jest szybki zimny prysznic. Również dobrze wpływa na organizm po wykonaniu ćwiczeń i treningów fizycznych.

Wpływa moczopędnie

Niska temperatura wpływa moczopędnie na organizm, tym samym zapobiegając tworzeniu się grudek tłuszczu.

Pomaga w zwalczaniu stanów depresyjnych

Naukowcy z Uniwersytetu w Virginii dowiedli, że branie zimnego prysznica aktywuje partie mózgu odpowiedzialne za uczucie szczęścia i zadowolenia.

Depresja

Pomaga w utrzymaniu zdrowych i lśniących włosów

Zimna woda zapobiega przesuszaniu się włosów. Wysokie temperatury zaś powodują ich odwodnienie, jednocześnie nadając im niezdrowy i zniszczony wygląd. Zimne natryski świetnie przeciwdziałają wypadaniu włosów i pojawianiu się łupieżu.

Jak zaprzyjaźnić się z zimną woda?

Jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do brania zimnego prysznica, na pewno na początku będzie nas kosztować wprowadzenie tego nawyku na stałe. Oto kilka rad jak zacząć korzystać z zalet chłodnej wody:

  • na początku najlepiej zacząć od ciepłego prysznica delikatnie zmniejszając temperaturę wody. Staraj się unikać nagłych zmian temperatury wody
  • z każdym dniem możesz obniżać temperaturę wody, aż rzeczywiście stanie się zimna, przyzwyczajając w ten sposób organizm
  • w okresie zimowy, kiedy branie zimnego prysznica okazuje się szczególnie trudne, zaleca się nierezygnowanie z przyzwyczajenia i kontynuację. Jednak nie powinniśmy pod prysznicem drżeć z zimną i doprowadzać organizm do skrajnego wyziębienia dlatego, jeżeli zauważysz, że zbyt wiele Cię to kosztuje, w okresie zimowym zrezygnuj z oblewania się zimną woda.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Grochulska, A., & Jastrzębska, M. (2012). Poprawa stanu funkcjonalnego osób po przebytym udarze mózgu — rola pielęgniarki. Problemy Pielęgniarstwa.
  • Opara, J. A., Mehlich, K., Gieremek, K., & Szwejkowski, W. (2010). Masaż wibracyjny dla wspomagania treningu sportowego i fizjoterapii. Fizjoterapia. https://doi.org/10.2478/v10109-010-0046-3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.