Kup subskrypcję
Zaloguj się

Obajtek udostępni pałac uchodźcom. "Musimy być solidarni"

Fala uchodźców, uciekających przed wojną, jaką w Ukrainie rozpętała Rosja, przekracza właśnie polsko-ukraińską granicę. Do pomocy Ukraińcom przyłączają się kolejne osoby, firmy i stowarzyszenia. Deklarację wsparcia ogłosił też prezes Orlenu Daniel Obajtek. Do dyspozycji uchodźców udostępni należące do paliwowej spółki: hotel Petrochemia i pałac w Srebrnej.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen | Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / East News

"Musimy być solidarni. Dlatego podjąłem decyzję o udostępnieniu hotelu Petrochemia i pałacu w Srebrnej uchodźcom z Ukrainy. Zapewnimy zakwaterowanie i wyżywienie matkom z dziećmi i całym rodzinom. Jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi instytucjami, aby pomoc ruszyła jak najszybciej" – zadeklarował Obajtek na Twitterze.

Swój ośrodek w Nałęczowie udostępniła też Polska Grupa Energetyczna. – PGE udostępnia ośrodek "Energetyk" w Nałęczowie dla osób i rodzin przybywających z Ukrainy. Będziemy świadczyć wszelką pomoc wszystkim potrzebującym, w tym pomoc medyczną – ogłosił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Gesty wsparcia płyną z całej Polski. Część osób przyjechała do Medyki na Podkarpaciu, aby pomagać Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną. – Jedni oferują im mieszkanie, inni ciepłą herbatę i pierogi. To jest czas, który pokazuje, kto naprawdę jest człowiekiem – powiedziała w sobotę reporterowi PAP jedna z takich osób.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że Polska udzieli niezbędnego wsparcia rodzinom opuszczającym Ukrainę w obawie przed utratą zdrowia i życia. – Upraszczamy i ułatwiamy dostęp do rynku pracy – zapewniła w sobotę.

– Przygotowaliśmy program, którego celem jest aktywizacja zawodowa i integracja społeczna cudzoziemców, którzy opuścili swój kraj z powodu wojny zagrażającej ich zdrowiu i życiu. Wsparciem objęci zostaną przede wszystkim uchodźcy, którzy przybyli do Polski w ramach rządowego wsparcia sojuszników z Afganistanu, a także mieszkańcy pogrążonej w wojnie Ukrainy – poinformowała szefowa MRiPS.

Wcześniej minister Maląg zwróciła się do wojewódzkich i powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki.

W sobotę ministerstwo przekazało na Facebooku, że z inicjatywy minister Maląg w najbliższych dniach zostanie zwołane posiedzenie Rady Dialogu Społecznego dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy.