21 sierpnia 2023

Od 1 października za jazdę po alkoholu możesz stracić samochód. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Pijani kierowcy bez samochodu. Fot. Getty Images
Pijani kierowcy bez samochodu. Fot. Getty Images

Pijani kierowcy mogą stracić samochód. Takie prawo może wejść od 1 października 2023 r. Wystarczy, że prowadzący będzie miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Pijanym zabiorą samochód

Nie będzie litości dla pijanych kierowców. Szykują się zmiany w prawie drogowym. Od października 2023 roku, jeśli ktoś zostanie zatrzymany pod wpływem alkoholu za kółkiem, prawdopodobnie będzie musiał liczyć się z konfiskatą samochodu. Żeby jednak było to możliwe, ustawę musi podpisać jeszcze Prezydent Andrzej Duda.

BEZ LITOŚCI DLA PIJANYCH KIEROWCÓW

Zobacz wideo news

To właśnie wtedy wejdzie w życie znowelizowany kodeks karny. Pojawi się tam artykuł 44b. Stanowi on o „przepadku pojazdu prowadzonego przez sprawcę przestępstwa lub równowartości pojazdu" w przypadku pijanych kierowców. Przepisy miały wejść wiosną 2024 r., ale Ministerstwo Sprawiedliwości planuje przyspieszyć ten proces. Pisaliśmy o tym dokładnie TUTAJ. Jak podaje portal Prawo.pl w nowelizowanej ustawie zaszła także jeszcze inna zmiana. Wcześniejsze zapisy zakładały możliwość konfiskaty pojazdu przy zawartości alkoholu niższej niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Obecnie, stanie się to, jeśli kierowca będzie miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu.

Kiedy nie dojdzie do konfiskaty pojazdu?

Według nowych przepisów, do konfiskaty nie dojdzie, jeśli samochód zostanie zniszczony lub znacznie uszkodzony. Dotyczy to także sytuacji, gdy w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, sąd będzie mógł orzec przepadek równowartości pojazdu.

Równowartość pojazdu będzie stanowić wartość określona w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo. W razie braku polisy, średnią wartość rynkową pojazdu ustaloną na podstawie dostępnych danych.

Jak podaje Prawo.pl, przepadek pojazdu mechanicznego oraz przepadek równowartości pojazdu nie będzie orzekany, jeżeli sprawca prowadził auto, która do niego nie należało. Bądź wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeknie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Kierowcy pod wpływem alkoholu w Polsce

Statystyki niestety nie są w naszym kraju zbyt optymistyczne, jeśli chodzi o liczbę pijanych kierowców za kółkiem. Stanowią oni poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników na drodze. Mimo wprowadzania coraz surowszych kar i kampanii edukacyjnych, problem ten wciąż jest żywy.

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku policja zatrzymała 55 261 osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu. W 2022 roku na polskich drogach zatrzymano 97 856 pijanych kierowców, co jest najwyższym wynikiem w ciągu ostatnich siedmiu lat.

W Polsce jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, natomiast jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Stan po użyciu alkoholu to stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Stan nietrzeźwości to stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi powyżej 0,5 promila.