Tytusa Brzozowskiego
Warszawa turystyczna

Polska jak z obrazka. Genialna wizja kraju według Tytusa Brzozowskiego

Tytus Brzozowski z wykształcenia jest architektem, doświadczenie zbierał pracując w uznanej pracowni JEMS Architekci. Jednak o architekturze woli opowiadać dzięki technice akwareli. Niedawno przygotował serię obrazów, które promują Polskę na zagranicznych targach.

Bohaterką większości prac Tytusa Brzozowskiego jest Warszawa i jej niezwykła historia. W jego pracach odnajdziemy dawno nieistniejące, zdobne kamienice czy znane gmachy usytuowane w bardzo nietypowych okolicznościach. Ważną rolę w pracach artysty odgrywają ludzie – wyraźnie widać, że wymarzone przez niego miasto jest gwarne, pełne zabawy i interakcji. Kolorowo ubranych przechodniów spotkamy nie tylko na ulicach, również na dachach i kominach budynków lub na smukłych łącznikach zawieszonych między kamienicami. Autor w wyraźny sposób podkreśla rolę spędzania wolnego czasu oraz zabawy w przestrzeni miejskiej.

W obrazach Brzozowskiego widać dumę ze swego miasta oraz marzenie o jego wielkomiejskości, stąd prace przedstawiające przedwojenne wysokościowce ustawione w rytm potężnych ulic – kanionów. Ważnym składnikiem malarstwa Brzozowskiego są tramwaje, często wyjeżdżające wprost z budynków albo wykonujące niemożliwe w rzeczywistości manewry. Ten ekologiczny środek transportu ma według artysty dużą wartość miastotwórczą, a w skomplikowanych i trudnych etapach historii polskich miast jest elementem łączącym to, co było niegdyś z tym, co dzieje się współcześnie.

Do grona namalowanych miast dołączyły już kolejne, między innymi Kraków, Łódź i Wrocław. Wyjątkowość tych obrazów dostrzegła Polska Organizacja Turystyczna, która prace Tytusa pokazuje na zagranicznych targach promujących Polskę.

Bardzo charakterystycznym elementem obrazów artysty są drobne surrealistyczne elementy. Poukrywane kostki do gry, znaczki space invaders, czy rozbawieni ludzie w nietypowych sytuacjach i miejscach mają pokazać, jak gwarnym i wesołym miejscem może być miasto. Przedstawianie dziesiątków drobnych elementów jest też odpowiedzią na inspirację artysty malarstwem Pietera Bruegela. Brzozowski zawsze cenił malarstwo opowiadające dłuższą historię, uwielbia obrazy, w których można długo poszukiwać kolejnych, poukrywanych nieraz treści. 

 Artysta lubi też mieszać motywy z różnych miast i łączyć je na jednym obrazie. Przez lata zebrał już tyle swoich prac, że postanowił wydać je w jednej ksiażce obrazkowej „Miastonauci”. Publikacja jest swego rodzaju podróżą po magicznym świecie. Magicznym, bo częściowo realnym, a częściowo fantazyjnym. Obrazy Tytusa Brzozowskiego można też odnaleźć na ulicach Warszawy. Artysta zrealizował w stolicy trzy murale.

źródło: Tytus Brzozowski