Tajemnica tragedii na przełęczy Diatłowa cz.I - pytania bez odpowiedzi
Linki News Kontakt O nas Reklama Regulamin FAQ Dodaj opinie Partnerzy ZaproÅ› znajomego Dodaj do ulubionych Angielski Polski
Angielski Polski
Artykuły
Tajemnica tragedii na przełęczy Diatłowa cz.I - pytania bez odpowiedzi
15-01-16

 

 

Jest taka góra na Uralu PóÅ‚nocnym, która w jÄ™zyku tubylców, Mansów, nosi miano Otorten czyli "nie chodź tam". 10 km obok niej wznosi siÄ™, powiÄ…zana z legendami ChoÅ‚atczachl - Góra UmarÅ‚ych. W czasie prehistorycznego potopu w kipiÄ…cych odmÄ™tach zginęło na niej 9 mansyjskich wojowników.

 

To tam, na zboczach Góry UmarÅ‚ych, w lutym 1959, miaÅ‚a miejsce gÅ‚oÅ›na tragedia, w której w niezrozumiaÅ‚ych, zagadkowych okolicznoÅ›ciach zginęła grupa rosyjskich turystów pod wodzÄ… Igora DiatÅ‚owa. NiedÅ‚ugo mija okrÄ…gÅ‚a 57 rocznica tych wydarzeÅ„, która jest dobrÄ… okazjÄ… do przypomnienia dramatycznych wydarzeÅ„ i pokuszenia siÄ™ o wyjaÅ›nienie zagadki.

 

Igor Diatłow

W styczniu 1959 grupa doÅ›wiadczonych rosyjskich turystów ruszyÅ‚a na wyprawÄ™, której celem byÅ‚o zdobycie szczytu Otorten. ProwadziÅ‚ ich Igor DiatÅ‚ow 23-letni student, który miaÅ‚ już duże doÅ›wiadczenie w zimowych wyprawach, a wejÅ›cie na Otorten miaÅ‚o być przygotowaniem do wypraw w rejony arktyczne. W ówczesnej radzieckiej klasyfikacji trudnoÅ›ci wypraw zimowych, planowana 350-cio kilometrowa trasa, wiodÄ…ca w caÅ‚oÅ›ci po bezludnych terenach, miaÅ‚a najwyższy III stopieÅ„ trudnoÅ›ci. W wyprawie wziÄ™li udziaÅ‚ studenci i absolwenci UPI, Uralskiej Politechniki ze SwierdÅ‚owska: Zinaida KoÅ‚mogorowa studentka wydziaÅ‚u radiowego, 22 lata, LudmiÅ‚a Dubinina studentka wydziaÅ‚u budownictwa, 21 lat, Aleksandr Kolewatow student wydziaÅ‚u fizykotechnicznego, 25 lat, Rustem SÅ‚obodin inżynier, 23 lata, Jurij Kriwoniszczenko inżynier budownictwa, 24 lata, Jurij Doroszenko student wydziaÅ‚u radiowego, 21 lat, NikoÅ‚aj Thibeaux-Brignolle inżynier budownictwa, 24 lata, Jurij Judin student ekonomii, 21 lat, Siemion ZoÅ‚otariow przewodnik, 37 lat. Wszyscy należeli do klubu sportowego przy UPI i mieli za sobÄ… zimowe wyprawy II kategorii. DiatÅ‚ow zaÅ› rok wczeÅ›niej braÅ‚ udziaÅ‚ w wyprawie zimowej III kategorii na Ural Subpolarny.

 

26 stycznia grupa dotarÅ‚a do punktu startowego, wsi Wiżaj. Tu, na skutek choroby, odÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ od nich Jurij Judin. Å»egnajÄ…c siÄ™ z przyjacióÅ‚mi nie

 LudmiÅ‚a Dubinina żegna Jurija Judina,

 w tle Igor DiatÅ‚ow

wiedziaÅ‚, że z nich wszystkich tylko on przeżyje. U mieszkajÄ…cego w Wiżaju lotnika Patruszewa, który doskonale zna z powietrza okolice góry Otorten, DiatÅ‚ow konsultuje drogÄ™ wyprawy. Patruszew odradza im trasÄ™, proponuje by ominÄ™li okolicÄ™. Jednak góra ciÄ…gnie DiatÅ‚owa jak magnes. Jeszcze nikt nie byÅ‚ na niej zimÄ…. TuryÅ›ci lekceważą zÅ‚owieszcze miano szczytu i ruszajÄ… w bezludne góry.

 

12 lutego mija termin alarmowy, w którym grupa DiatÅ‚owa miaÅ‚a powrócić do Wiżaju, ale nikt siÄ™ poczÄ…tkowo nie martwi. TuryÅ›ci sÄ… doÅ›wiadczeni, a opóźnienia w wyprawach turystycznych zdarzajÄ… siÄ™ czÄ™sto. Dopiero 15 lutego dyżurny klubu sportowego przy UPI, podnosi alarm, jednak przygotowania do rozpoczÄ™cia poszukiwaÅ„ idÄ… niespiesznie. 20 lutego rodziny zaginionych interweniujÄ… w obwodowym komitecie partii. Natychmiast w rejon planowanej trasy zostaje wysÅ‚any zwiad lotniczy, a kilka grup ratowników desantuje siÄ™ z helikopterów na caÅ‚ej zaplanowanej trasie wyprawy.

 

 

Grupa SÅ‚obcowa, która odnalazÅ‚a namiot turystów

26 lutego ratownicy dziaÅ‚ajÄ…cy w okolicy ChoÅ‚atczachl znajdujÄ… Å›lady turystów prowadzÄ…ce na przeÅ‚Ä™cz u stóp szczytu. WydostajÄ… siÄ™ ponad granicÄ™ lasu i dostrzegajÄ… w oddali, na zboczu góry, wystajÄ…cy spod Å›niegu czubek namiotu. W namiocie nikogo nie ma, za to na Å›niegu widniejÄ… prowadzÄ…ce w dóÅ‚ Å›lady ludzi. NastÄ™pnego dnia po Å›ladach schodzÄ… w dóÅ‚ i tam na poczÄ…tku strefy lasu, pod wielkim cedrem syberyjskim znajdujÄ… zwÅ‚oki dwóch turystów. To Kriwoniszczenko i Doroszenko, bosi i ubrani tylko w bieliznÄ™. Wkrótce 300m od cedru w stronÄ™ namiotu natykajÄ… siÄ™ na wystajÄ…cÄ… ze Å›niegu rÄ™kÄ™. To DiatÅ‚ow. Rozpoczyna siÄ™ Å›ledztwo.

PoÅ‚ożenie przedmiotów w namiocie, butów, wierzchnich ubraÅ„, legowisk Å›wiadczyÅ‚o, że namiot zostaÅ‚ opuszczony w tym samym momencie, nagle przez wszystkich turystów. Przy tym, jak ustalono później w kryminalistycznej ekspertyzie, odstokowy bok namiotu ku któremu turyÅ›ci byli uÅ‚ożeni gÅ‚owami, zostaÅ‚ rozciÄ™ty nożem od wewnÄ…trz (wyjÅ›cie byÅ‚o zasznurowane) tak, że umożliwiÅ‚o to szybkie opuszczenie namiotu.

 

Åšlady zbiegajÄ…ce w dóÅ‚ prowadziÅ‚y ok. 500m i tam nikÅ‚y zasypane wiatrem. Badanie ujawniÅ‚o, że

 

  Åšlady na Å›niegu

niektóre z nich byÅ‚y zostawione przez bose, albo prawie bose stopy, jedne byÅ‚y obute, pozostaÅ‚e w skarpetach. ByÅ‚ też Å›lad jednego walonka. Ani w namiocie ani w pobliżu nie znaleziono Å›ladów walki, przestÄ™pstwa, czy bytnoÅ›ci innych ludzi. Wszystkie rzeczy leżaÅ‚y na miejscu Å‚Ä…cznie z pieniÄ™dzmi i dokumentami.

 

Co takiego mogÅ‚o siÄ™ stać, że turyÅ›ci rozciÄ™li i rozerwali namiot, by jak najszybciej siÄ™ z niego wydostać i w jednej chwili, nie myÅ›lÄ…c o zaÅ‚ożeniu butów czy zabraniu ciepÅ‚ych rzeczy, rzucić siÄ™ w dóÅ‚ stoku tak, jak spali w namiocie? I dlaczego nie powrócili do namiotu?

 

Ekipa śledcza przy namiocie

 

Sondowanie stoku

OglÄ™dziny wykazaÅ‚y, że zwÅ‚oki Kriwoniszczenki i Doroszenki leżaÅ‚y przy resztkach niewielkiego ogniska u stóp cedru. Kriwoniszczenko jednÄ… stopÄ™ miaÅ‚ goÅ‚Ä…, na drugiej skarpetÄ™, kalesony i koszulÄ™ flanelowÄ…. Na lewej goleni i stopie poparzenia. Doroszenko leżaÅ‚ obok twarzÄ… w Å›nieg, twarz miaÅ‚ zakrwawionÄ…, poparzonÄ… stopÄ™, nadpalone wÅ‚osy. WkoÅ‚o walaÅ‚y siÄ™ części ubioru, koszula flanelowa, szalik, kawaÅ‚ek swetra, nadpalone kominiarka i skarpetka. Dolne gaÅ‚Ä™zie drzewa byÅ‚y poobÅ‚amywane, a Å›lady na korze Å›wiadczyÅ‚y że wspinano siÄ™ do góry na wysokość 5m, gdzie gaÅ‚Ä™zie byÅ‚y wyÅ‚amane z jednej strony, tak jakby chciano utworzyć "okno" z widokiem w kierunku namiotu.

 

Diatłow leżał w śniegu głową w kierunku namiotu. Odziany był dużo lepiej, koszula flanelowa, sweter, futrzany bezrękawnik, kalesony, spodnie, na stopach skarpety. Rana dłoni od drugiego do piątego palca. Twarz miał zalodzoną, świadczącą, że przed śmiercią dyszał w śnieg.

Do 5 marca przy pomocy psów i sond lawinowych znaleziono jeszcze dwa ciaÅ‚a, SÅ‚obodina i KoÅ‚mogorowej. Tak, jak DiatÅ‚ow, leżaÅ‚y one w pozycjach wskazujÄ…cych, że próbowali oni wrócić do namiotu. SÅ‚obodin leżaÅ‚ o 180m bliżej namiotu niż DiatÅ‚ow, a KoÅ‚mogorowa nastÄ™pne 150 m  dalej. Ich ciaÅ‚a zastygÅ‚y w dynamicznych pozach na podejÅ›ciu. Oboje byli ubrani dość ciepÅ‚o, choć bez butów. SÅ‚obodin miaÅ‚ jeden walonek. U obydwojga stwierdzono krwotoki z nosa, a SÅ‚obodin miaÅ‚ pÄ™kniÄ™tÄ… czaszkÄ™. Ekspertyza wykazaÅ‚a, że wszyscy turyÅ›ci umarli z powodu zamarzniÄ™cia, a uszkodzenie czaszki SÅ‚obodina nie zagrażaÅ‚o jego życiu.

 

Åšledztwo przedÅ‚użaÅ‚o siÄ™, gdyż nie udawaÅ‚o siÄ™ odnaleźć pozostaÅ‚ych turystów mimo, że wÅ‚adze nie przerywaÅ‚y poszukiwaÅ„. Wkrótce w SwierdÅ‚owsku zaczęły rozchodzić siÄ™ niepokojÄ…ce plotki. StaÅ‚o siÄ™ to za sprawÄ… zjawisk, jakie jeszcze przed rozpoczÄ™ciem akcji ratowniczej, zaobserwowano w wielu miejscach obwodu swierdÅ‚owskiego. 17 lutego o 6.50 na niebie pojawiÅ‚a siÄ™ ognista kula wielkoÅ›ci księżyca ciÄ…gnÄ…ca za sobÄ… pierzasty obÅ‚ok. NastÄ™pnie kula zaczęła jaÅ›niej Å›wiecić, a obok niej pojawiÅ‚ siÄ™ jasny obÅ‚ok, który zaczÄ…Å‚ rozszerzać siÄ™ na caÅ‚Ä… wschodniÄ… część nieba. Stopniowo obÅ‚ok zaczÄ…Å‚ siÄ™ zwiÄ™kszać, majÄ…c w centrum Å›wiecÄ…cy punkt o zmiennej jasnoÅ›ci. Zjawisko zaczęło siÄ™ obniżać ku linii horyzontu jednoczeÅ›nie rozmywajÄ…c siÄ™, aż wreszcie ok 7.05 znikÅ‚o. 31 marca podobnÄ… ognistÄ… kulÄ™ zaobserwowaÅ‚a grupa poszukiwawcza w rejonie ChoÅ‚atczachl. Gdy rozpoczęły siÄ™ pogrzeby odnalezionych turystów (trumny byÅ‚y otwarte),

  Pogrzeb odnalezionych turystów

wszyscy mogli zobaczyć nienaturalny pomaraÅ„czowo brÄ…zowy kolor ich skóry. WÅ›ród ludzi zaczęły siÄ™ plotki, że turyÅ›ci padli ofiarÄ… wojskowych eksperymentów i wybuchów.

 

Sprawa nabraÅ‚a nowego charakteru, gdy wiosnÄ… na poczÄ…tku maja topniejÄ…cy Å›nieg zaczÄ…Å‚ odsÅ‚aniać w okolicy cedru kawaÅ‚ki poszarpanych ubraÅ„. Åšlady prowadziÅ‚y kilkadziesiÄ…t metrów dalej do wÄ…wozu strumienia. Tam, pod blisko 3-metrowÄ… warstwÄ… Å›niegu odkopano brakujÄ…ce ciaÅ‚a. Na trupach znaleziono części odzieży, swetry, spodnie, które później zidentyfikowano jako należące do Kriwoniszczenki i Doroszenki. Dubinina miaÅ‚a nadpalone spodnie, zaÅ› Kolewatow nadpalone skarpety i rÄ™kawy.

 

OkazaÅ‚o siÄ™, że odnieÅ›li oni poważne i rozlegÅ‚e urazy wewnÄ™trzne przy braku zewnÄ™trznych uszkodzeÅ„. Thibeaux-Brignolle miaÅ‚ strzaskanÄ… wieloodÅ‚amkowo czaszkÄ™ ze zÅ‚amaniem jej podstawy, Dubinina zÅ‚amania 10 żeber po obydwu stronach klatki piersiowej, ZoÅ‚otariow poÅ‚amanych 6 żeber z prawej strony. Kolewatow miaÅ‚ ranÄ™ skroni do koÅ›ci. Przy tym zwÅ‚oki ZoÅ‚otariowa i Dubininej nie miaÅ‚y oczu, a Dubinina miaÅ‚a wyrwany jÄ™zyk. Lekarz, który badaÅ‚ zwÅ‚oki porównaÅ‚ rozlegÅ‚ość obrażeÅ„ do tego typu, jakie powstajÄ… przy uderzeniu samochodem. StwierdziÅ‚, że nie mogÅ‚y one powstać przy udziale osób trzecich, a przykÅ‚adowo, wielkiej siÅ‚y która uniosÅ‚aby ciaÅ‚a i rzuciÅ‚a je, lub wskutek silnej fali uderzeniowej.

 

Gdy przy badaniu zwÅ‚ok i ubraÅ„ stwierdzono Å›lady napromieniowania odzieży, prowadzÄ…cy je prokurator otrzymaÅ‚ od wÅ‚adz zwierzchnich polecenie natychmiastowego zamkniÄ™cia sprawy. W podsumowaniu zapisaÅ‚: "PrzyczynÄ… Å›mierci turystów byÅ‚a nieznana siÅ‚a, której turyÅ›ci nie byli w stanie siÄ™ przeciwstawić". Akta Å›ledztwa objÄ™to Å›cisÅ‚Ä… tajemnicÄ… (zostaÅ‚y odtajnione w latach 80-tych), a teren zostaÅ‚ zamkniÄ™ty dla turystów.

 

WokóÅ‚ Å›ledztwa szybko narosÅ‚o wiele niejasnoÅ›ci i hipotez. Co mogÅ‚o zmusić turystów do tak nagÅ‚ej ucieczki z namiotu, w niekompletnych strojach, nawet bez wÅ‚ożenia butów, a nastÄ™pnie ucieczki w las i pozostawania tam przez dÅ‚ugi czas mimo panujÄ…cego mrozu? Wszystko wskazuje na to, że po Å›mierci Kriwoniszczenki i Doroszenki grupa zabraÅ‚a część ich odzieży, a nastÄ™pnie podzieliÅ‚a siÄ™. Trzy osoby próbowaÅ‚y wrócić do namiotu, ale nie dotarÅ‚y do niego, a cztery pozostaÅ‚e weszÅ‚y gÅ‚Ä™biej w las, gdzie znaleziono je na dnie 6-metrowego wÄ…wozu.

 

Próbowano kojarzyć Å›mierć turystów z atakiem Mansów, którym mogÅ‚a nie podobać siÄ™ obecność turystów w rejonie Å›wiÄ™tych miejsc lub zbiegÅ‚ych więźniów z IwdielÅ‚agu (w tajdze na póÅ‚noc od Wiżaju, w obozach, znajdowaÅ‚o siÄ™ kilka tysiÄ™cy więźniów). Jednak brak byÅ‚o Å›ladów rabunku, a poza tym Å›ledczy wykluczyli udziaÅ‚, a nawet obecność osób trzecich.

 

Niektórzy tÅ‚umaczyli ucieczkÄ™ turystów odgÅ‚osem, który mogli oni wziąć za schodzÄ…cÄ… lawinÄ™. Jednak grupa ratunkowa nie znalazÅ‚a Å›ladów lawiny, poza tym Igor DiatÅ‚ow jako doÅ›wiadczony turysta rozbiÅ‚ obóz w bezpiecznym miejscu, o maÅ‚ym nachyleniu.

 

JednÄ… z najpopularniejszych teorii staÅ‚a siÄ™ hipoteza o tym, że turyÅ›ci przypadkiem znaleźli siÄ™ na terenie nieoficjalnego poligonu, gdzie testowano nowe typy broni. TeoriÄ™ tÄ™ wzmacniaÅ‚ fakt kilkukrotnego zaobserwowania w tamtych czasach Å›wietlistych kul na niebie. Na ostatnim kadrze z fotoaparatu dziatÅ‚owców znajduje siÄ™ nieostre ujÄ™cie jakiegoÅ› Å›wietlnego zjawiska. W późniejszych latach znajdowano w okolicy różne metalowe elementy. Kolejna poszlaka to Å›lady radioaktywnoÅ›ci na niektórych ubraniach. Jednak wojsko nigdy  nie potwierdziÅ‚o takich teorii. Nie udaÅ‚o siÄ™ też udowodnić istnienia w pobliżu miejsca zdarzeÅ„ poligonu. Trudno byÅ‚o powiÄ…zać obrażenia wewnÄ™trzne turystów przy braku zewnÄ™trznych ran z dziaÅ‚aniem broni. Podczas akcji ratunkowej nie natrafiono też na Å›lady ewentualnych wybuchów.

 

Nic dziwnego, że wÅ›ród wyjaÅ›nieÅ„ znalazÅ‚y siÄ™ również teorie o UFO czy Yeti, Å›nieżnym czÅ‚owieku. Ostatnio próbÄ™ wyjaÅ›nienia przedstawiÅ‚ amerykaÅ„ski autor książki Dead Mountain: The Untold True Story of the Dyatlov Pass Incident, D. Eichar. WedÅ‚ug niego w wyniku uksztaÅ‚towania terenu i dziaÅ‚ania wiatru doszÅ‚o do wygenerowania infradźwiÄ™ków, które spowodowaÅ‚y niesÅ‚yszalne dla ludzkiego ucha, ale wywoÅ‚ujÄ…ce uczucie silnego niepokoju pomruki.W niekontrolowanej panice turyÅ›ci uciekli do lasu. Obrażenia wewnÄ™trzne miaÅ‚y powstać w wyniku wpadniÄ™cia turystów do jaru.

 

SprawÄ… tragedii zajmowaÅ‚ siÄ™ też dziennikarz ze SwierdÅ‚owska Jurij Jarowoj, który w 1967 napisaÅ‚ na ten temat książkÄ™. Także w późniejszym czasie gromadziÅ‚ dokumenty i opowieÅ›ci Å›wiadków, które miaÅ‚y posÅ‚użyć do wydania nastÄ™pnej pracy. W 1980 roku zginÄ…Å‚ w wypadku samochodowym, a jego archiwum zostaÅ‚o wywiezione na wysypisko Å›mieci. Uzasadniono to brakiem spadkobierców. W wypadku nie dopatrzono siÄ™ winy osób trzecich.

 

Tragiczny los spotkaÅ‚ lotnika Patruszewa, który daremnie ostrzegaÅ‚ DiatÅ‚owa. Jak wspomina jego żona, Patruszew po powrotach z lotów nad tajgÄ…: MówiÅ‚, że coÅ› ciÄ…gle przyciÄ…gaÅ‚o go tam. W powietrzu czÄ™sto widywaÅ‚ Å›wiecÄ…ce kule, a wtedy samolotem zaczynaÅ‚o trząść, przyrzÄ…dy odmawiaÅ‚y posÅ‚uszeÅ„stwa, a gÅ‚owa zaczynaÅ‚a potwornie boleć. Wtedy zmieniaÅ‚ kurs i wszystko wracaÅ‚o do normy. Później znowu tam wracaÅ‚. Mi mówiÅ‚, że niczego siÄ™ nie boi, że nawet jeÅ›li silnik przestanie pracować uda mu siÄ™ wylÄ…dować (…).”

Jego samolot rozbiÅ‚ siÄ™ na zboczach ChoÅ‚atczachl. W wyniku Å›ledztwa stwierdzono, że Patruszew rozbiÅ‚ siÄ™ podczas próby awaryjnego lÄ…dowania.

 

Rodziny ofiar dÅ‚ugo zabiegaÅ‚y o wyjaÅ›nienie Å›mierci swoich bliskich. ZaÅ‚ożono w tym celu fundacjÄ™. W 2008 roku odbyÅ‚a siÄ™ konferencja, na której kolejny raz próbowano, korzystajÄ…c z opinii wielu ekspertów i dokumentów wyÅ›wietlić tÄ™ sprawÄ™. Na jej zakoÅ„czenie rodziny zaapelowaÅ‚y do wÅ‚adz wojskowych o udostÄ™pnienie wszelkich możliwych informacji. OdpowiedziÄ… byÅ‚o milczenie.

 

C. D. N. - wkrótce część druga i rekonstrukcja oraz wyjaÅ›nienie zdarzeÅ„...

 

 

Autor:

Andrzej Szaga

 

 

 

Linki:

 

https://marucha.wordpress.com/2014/08/29/smierc-na-przeleczy-diatlowa/

 

http://historia.focus.pl/swiat/tajemnica-tragedii-na-gorze-umarlych-na-uralu-1724?strona=3

 

http://infra.org.pl/historia-/zagadki-dziejow/654-mier-grupy-diatowa-nieznane-szczegoy-oraz-inne-tajemnicze-przypadki

 

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Tajemnica-tragedii-w-Przeleczy-Diatlowa-Kto-lub-co-zabilo-studentow,wid,12732725,wiadomosc.html

 

teoria infradźwiÄ™ków:

http://strefatajemnic.onet.pl/extra/zagadka-smierci-na-przeleczy-diatlowa-wreszcie-rozwiazana/cr3l6

 

http://www.olabloga.pl/przelecz-diatloteza-uczonych

 

wywiad z polskim hominologiem:

https://www.youtube.com/watch?v=vuORlS7ZeL8

 

Kołmogorowa, Judin i Zołotariow

 

Turyści na postoju w dolinie Auspii

 

Dubinina, Słobodin, Tibo, Kołmogorowa

 

Tibo, Dubinina, Zołotariow, Kołmogorowa

 

 


Komentarze
  • Emilia GötzDodaÅ‚ Emilia Götz 3047 Dni temu
    0 punktów    
    Koszmarna historia, brrr... Ale jak ciekawie opisana :)
  • AdminDodaÅ‚ Admin 346 Dni temu
    0 punktów    
    Spodobał Ci się artykuł? Zainspirował Cię? Doceń naszą pracę i poświęcony czas stawiając nam wirtualną kawę! Bardzo dziękujemy!
    https://buycoffee.to/planeta.gor
Więcej artykułów

 

BIEGI GÓRSKIE: czytaj

 

ROWERY GÓRSKIE:  czytaj

 

SKITURY:  czytaj

 

SPELEOLOGIA: czytaj

 

TREKKING: czytaj

 

WSPINANIE: czytaj

Copyright by planetagor.pl