Mace Windu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Mace Windu
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Coruscant[1]
Miejsce pochodzenia: Haruun Kal[2]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 188 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Ciemna
Przynależność:
Profesja:




Mace Windu był jednym z największych mistrzów czasu schyłku Republiki Galaktycznej, a także członkiem Najwyższej Rady Jedi. Często, razem z Yodą, posiadali ostatnie słowo na posiedzeniach.

Biografia

Blokada Naboo

W 32 BBY wysłał Qui-Gon Jinna i Obi-Wana Kenobiego na Naboo, gdzie opodatkowanie szlaków handlowych zmusiło Federację Handlową do blokady planety. Chociaż Mace był wtedy poza głównym teatrem działań, to przed jego oblicze Qui-Gon Jinn przyprowadził Anakina Skywalkera - chłopca, co do którego sądził, że jest Wybrańcem. Mace, początkowo sceptyczny, nie zezwolił na szkolenie Anakina, jednak później wyraził cichą zgodę w obliczu wypadków, które zaowocowały bitwą o Naboo. Anakin cały czas jednak wzbudzał jego niepokój.

Wojny klonów

Rok 22 BBY przyniósł ciężkie czasy dla Republiki i Zakonu Jedi, a to wobec zagrożenia ze strony Konfederacji Niezależnych Systemów i groźby wojny, jaka zawisła nad galaktyką. Mace, chociaż przeciwny jakimkolwiek akcjom militarnym, w sytuacji ekstremalnej nie bał się polecieć w sile 200 Jedi na Geonosis, by uwolnić Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Padmé Amidalę z rąk Separatystów. Tam pokonał i zabił znanego łowcę nagród Jango Fetta, a później poprowadził oddział klonów, walcząc z droidami Federacji Handlowej. Wydarzenia te przyniosły początek wojnom klonów i bez małą trzyletnim zmaganiom armii Konfederacji i Republiki, które rozprzestrzeniły się po całej galaktyce.

Mace, podobnie jak większość Jedi, przyjął rangę generała i wielokrotnie prowadził kampanie przeciwko Separatystom, biorąc także czynny udział w planowaniu ruchów Wielkiej Armii Republiki.

Bitwa o Ryloth

W pewnym okresie wojen klonów, Separatyści przejęli Ryloth. Republika nie czekała długo i zadanie wyzwolenia tej planety powierzyła Skywalkerowi, Kenobiemu i Windu. Anakin zdołał pokonać flotę Separatystów, Obi-Wan zdobył przyczółek na powierzchni, a Mace'owi przypadło zadanie wyzwolenia stolicy Ryloth - Lessu. Mistrz Windu przez ten czas zdołał odnieść kilka zwycięstw, jednak wiedział, że jego siły są zbyt małe, by zdobyć stolicę szturmem. Postanowił więc połączyć siły z przywódcą twi'lekańskiego ruchu oporu Chamem Syndullą. Działając razem, zdołali zdobyć Lessu i ostatecznie wyzwolić Ryloth. Podczas tej bitwy Windu schwytał Wata Tambora.[4]

Kradzież holokronu i dzieci Mocy

Podczas bitwy o Felucję Ahsoka Tano wykazała się niesubordynacją i stanęła za to przed obliczem Rady Jedi. Podczas rozmowy, Windu nałożył na Togrutankę karę. Miała zająć się strzeżeniem holokronów. Jakiś czas później do tych holokronów włamał się Cad Bane. Podczas tego zajścia Windu natknął się na Todo, w którego schowku zaczęła tykać bomba. Mace użył Mocy, by wepchnąć go do szybu. Potem był obecny, gdy schwytana została osoba podszywająca się pod Jocastę Nu, która powiedziała, że następnym celem Cada jest Bolla Ropal. Windu wyjaśnił, że jest on strażnikiem kryształu kyber, który zawiera informacje o wszystkich wrażliwych na Moc dzieciach w galaktyce i powiedział, że holokron jest niezbędny do odczytania danych.[5]

Gdy Cad Bane wszedł w posiadanie informacji zawartych w holokronie, stało się jasne, że trzeba go za wszelką cenę odnaleźć. Windu wraz z Yodą, Anakinem i Obi-Wanem wziął udział w medytacji, która miała pomóc w odnalezieniu łowcy nagród. Mace wyczuł wtedy planetę Glee Anselm. Gdy Anakin i Ahsoka schwytali Cada na Naboo, Windu brał udział w jego przesłuchaniu. Wraz z innymi postanowił, że użyją wspólnie Mocy, by zmusić Durosjanina do mówienia. Współpracując ze Skywalkerem i Kenobim, Windu złamał wolę przesłuchiwanego, który zgodził się pokazać im miejsce, gdzie ukryte są dzieci, a Mace wraz z Obi-Wanem postanowili tam polecieć. Gdy dotarli na stację Black Stall, okazało się, że nie było tam dzieci, a jedynie holokron. Cad chciał go przynieść, ale Windu powstrzymał go, mówiąc, że to koniec jego sztuczek i sam poszedł, czym uruchomił pułapkę. Jedi zostali zaatakowani przez niezliczoną ilość laserów, jednak zdołali się wydostać i zabrać holokron, ale Cad Bane znowu uciekł.[6]

Próba aresztowania Palpatine'a i śmierć

W imieniu Galaktycznego Senatu Republiki, jesteś aresztowany, Kanclerzu..
- Mace Windu do Palpatine'a, gdy odkrył jego zdradę.
Pojedynek z Palpatine'em

W trakcie wojny Mace Windu, w którym ciężkie doświadczenia i rosnąca nieufność wobec wszechświata zaowocowały sceptycznym podejściem do niektórych spraw, zaczął wątpić w szlachetne cele Palpatine'a. Anakin Skywalker, już wtedy członek Rady Jedi, otrzymał więc zadanie pilnowania Kanclerza i patrzenia mu na ręce, chociaż Windu nie był przekonany, czy młody Jedi sobie poradzi. Obawiał się wpływu Kanclerza na Anakina i nie ufał mu; wiedział jednak poprzez "punkty przełomu", że Skywalker był kluczem do rozwiązania wszystkiego. Gdy więc Anakin doniósł mu, że Palpatine to w rzeczywistości Mroczny Lord Sithów, Mace Windu bez wahania kazał zabarykadować Świątynię i ruszył wraz z trójką innych mistrzów Jedi w celu aresztowania Kanclerza. Palpatine jednak ukazał swoje prawdziwe oblicze, a także zadziwiającą sprawność w walce; dość szybko zabił towarzyszących Mace'owi Kita Fisto, Agena Kolara i Saesee Tiina. Windu posiadał jednak jeden mocny atut: Vaapad. Dzięki niemu - chociaż z niemałym trudem - udało mu się pokonać Palpatine'a i rozbroić go. Mace zdawał sobie sprawę, że Mroczny Lord Sithów jest zbyt niebezpieczny, aby mógł żyć, lecz w zabiciu go przeszkodził mu właśnie przybyły Anakin Skywalker, odcinając rękę Mace'a, zadającą już śmiertelny cios. Windu zdołał tylko zdać sobie sprawę, że popełnił błąd, ignorując "punkt przełomu" w Anakinie, i zaraz potem Sidious poraził go błyskawicą Mocy, która wyrzuciła Mace'a daleko poza okna gabinetu Kanclerza. Przerażony Skywalker mógł tylko patrzeć, jak "bezbronny" Kanclerz uśmierca jednego z największych mistrzów Jedi tego okresu.

Ciekawostki

  • Jedna z odręcznych notatek George'a Lucasa z okresu powstawania Nowej nadziei opisywała przygody rycerza Jedi o imieniu "Mace Windy" i jego padawana. Mógł on zainspirować postać Mace'a Windu.[7]
  • W rolę Mace'a Windu w prequelach wcielił się Samuel L. Jackson.
  • Miecz o fioletowym ostrzu, jak również sekwencja śmierci Mace'a w epizodzie III, to zmiany wprowadzone na życzenie samego Samuela L. Jacksona, który wyjątkowo zaangażował się w swoją postać i chciał nadać jej trochę cech unikalnych. Stąd też pewne zmiany w scenariuszu Zemsty Sithów dotyczące śmierci, które Jackson wymusił na George'u Lucasie.
  • W uniwersum Gwiezdnych wojen istniała postać imieniem "Mace Windu" jeszcze przed epizodem I, a jej imię zostało zaczerpnięte z wcześniejszych wersji scenariusza Gwiezdnych wojen. Wraz z prequelami, kiedy pojawił się nowy Mace Windu, zmieniono imię poprzedniego na Macemillian-winduarté, a bitwa o Skor II miała wyjaśniać podobieństwo między tymi dwoma nazwiskami.

Przypisy

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Mace`a Windu.

Źródła