Zaćmienie Słońca już widoczne nad Polską! Oglądaj na żywo z Gazeta.pl

Dziś Księżyc nad Polską na ponad godzinę przesłoni tarczę Słońca. To spektakularne zjawisko obserwujemy raz na kilka lat, a kolejne będzie widoczne w Polsce dopiero w 2021 roku. Nie przegapcie go i oglądajcie z nami na żywo!

Zaćmienie możecie oglądać na żywo, klikając poniżej.

 

Zaćmienie Słońca występuje w chwili, gdy Księżyc znajdzie się w jednej linii między Ziemią a Słońcem i zasłoni światło docierające na powierzchnię naszej planety.

- Częściowe zaćmienie Słońca będzie pierwszym tego typu zjawiskiem widocznym z terenu naszego kraju od stycznia 2011 roku. Kolejna taka okazja dopiero w 2021 roku - podaje Centrum Nauki "Kopernik".

Zobacz wideo

Dzisiejsze zaćmienie Słońca potrwa ponad 2 godziny. Zaczyna się o godzinie 9.47. Maksimum osiąga o 10.50, kiedy to Księżyc przesłania Słońce w ok. 70 proc. Zjawisko skończy się około południa.

Stopień zaćmienia zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. W Krakowie przesłonięte będzie ok. 63 proc. tarczy słonecznej, a w Świnoujściu ok. 76 proc. W Polsce nie nastąpi tzw. całkowite zaćmienie. To mogą je oglądać mieszkańcy dalekiej Północy, m.in. Wysp Owczych i Spitsbergenu.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas obserwacji zaćmienia Słońca. Patrzenie wprost na tarczę słoneczną bez odpowiedniego zabezpieczenia grozi utratą wzroku.

Należy obserwować zaćmienie, używając filtrów osłabiających promienie słoneczne. Można użyć do tego specjalnie atestowanych do tego celu okularów zaćmieniowych. Używajmy filtrów pochłaniających promieniowanie UV. Bezpiecznie jest też wykorzystać szkiełko z maski spawalniczej. Przydymione szkło nie chroni przed promieniowaniem.

Nie wolno obserwować zaćmienia Słońca bezpośrednio przez instrumenty optyczne (teleskop, lornetka). Przy tego typu obserwacji koniecznie trzeba zastosować metodę projekcyjną.

Zaćmienie Słońca należy obserwować jedynie przez ciemne filtry spawalnicze o numerze 13 oraz folie mylarowe, które są specjalnie przeznaczone do obserwacji Słońca.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.