Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
25.07.2014 aktualizacja 25.07.2014

Nieprzeciętny węch słonia

Słonie dysponują najpotężniejszym zmysłem węchu, jaki kiedykolwiek zidentyfikowano u pojedynczego gatunku - wykazały badania opublikowane przez japońskich naukowców.

Genom słoni afrykańskich zawiera największą liczbę genów odpowiedzialnych za receptory węchowe - prawie 2 tys. - informuje badanie opisane w magazynie "Genome Research". Receptory te są odpowiedzialne za wychwytywanie zapachów z otoczenia.

Oznacza to, że słoniowe trąby są pięciokrotnie czulsze niż nosy ludzkie, dwukrotnie wrażliwsze niż psie i nawet przewyższają dotychczasowych rekordzistów w królestwie zwierząt - szczury.

"Wygląda na to, że nosy słoni są nie tylko długie, ale i ponadprzeciętne" - uważa główny autor badania Yoshihito Niimura z Uniwersytetu Tokijskiego.

Nie do końca poznany jest proces funkcjonowania genów, ale naukowcy są pewni, że pomogły one słoniom przetrwać i poruszać się w otoczeniu na przestrzeni wieków. Węch pozwala znaleźć partnerkę i pożywienie, a także uniknąć drapieżników.

W badaniu porównano receptory węchowe kilkunastu ssaków, m.in. koni, królików, świnek morskich, krów i szympansów.

W porównaniu z innymi gatunkami ludzie i inne naczelne mają mało genów odpowiedzialnych za receptory. Może być to wynikiem naszego ograniczonego polegania na węchu, w miarę jak poprawiała się ostrość naszego wzroku - uważa Niimura.

Poprzednie badania wykazały, że słonie afrykańskie są w stanie po zapachu rozpoznać dwa plemiona żyjące w Kenii: Masajów, którzy często wchodzą w konflikty z tymi zwierzętami i lud Kamba, który prowadząc rolniczy tryb życia zwykle nie wchodzi słoniom w drogę. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024