Wybory
Solidarni z Ukrainą - ми з Вами
[fot. CC0 Wiki Commons] fot. CC0 Wiki Commons

Orient Express - sztuka kaligrafii

2019-10-07

Trwa trzecia edycja projektu „Orient Express”. Tegoroczne przedsięwzięcie oscyluje wokół różnych aspektów sztuki świata islamu. Pierwszą powakacyjną odsłonę cyklu zaplanowano na 24 października.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17:00 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu (ul. Wały gen. Sikorskiego 13), a jego tematem była „Arabska kaligrafia: pielgrzymka pióra, czary słów i malarstwo słowa…”. Gościem wydarzenia była Małgorzata Al-Shahari – lektorka języka arabskiego i angielskiego, tłumaczka, absolwentka lingwistyki stosowanej języka angielskiego z językiem arabskim na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Kaligrafia arabska uważana jest w świecie muzułmańskim za najwyższą formę sztuki islamu. Stanowi niezwykle istotny, w zasadzie kluczowy, jej element. Za sprawą zastosowania różnorodnych stylów pisma w typografii i sztuce nowoczesnej, można przypisać jej znaczenie swego rodzaju filozofii, która kształtuje wizerunek świata muzułmańskiego nie tylko tego z przeszłości, ale również obecnego, jak i tego z przyszłości.

Uczestnicy cyklu "Orient Express: Sztuka" mają okazję zgłębiać kulturowy dorobek cywilizacji muzułmańskiej począwszy od artystycznych dzieł sztuki okresu oświecenia po najbardziej współczesne rozumienie sztuki, pozbawionej definicji i granic. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali eksperci, którzy podczas comiesięcznych spotkań prezentują odbiorcom wytwory cywilizacji muzułmańskiej w różnych jej odsłonach. Oprócz październikowego przystanku do końca 2019 r. zaplanowano jeszcze dwa:

  • 21 listopada – przystanek "Sztuka kreowania smaku";
  • 12 grudnia – przystanek "Sztuka tańca".

Projekt „Orient Express” organizowany jest przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” działające na Wydziale Humanistycznym UMK pod kierunkiem dr Magdaleny Lewickiej. Wszystkie edycje wydarzenie objęte zostały patronatem naukowym Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK oraz Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, a także patronatami honorowymi rektora ds. studenckich i polityki kadrowej UMK, prof. dra hab. Andrzeja Sokali, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.