Udowodnili, że w życiu nic ich nie złamie. Polscy #BOHATEROWIE jadą do Rio po złoto [8 HISTORII]

96 Polaków stanie w środę do walki o złoto na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio. Część zaprosiliśmy do udziału w sesji zdjęciowej. Na terenie zniszczonej Skry spotkaliśmy nie tylko wielkich sportowców, ale i prawdziwych bohaterów. Oto historie ośmiu z nich
Polacy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio Polacy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio Fot. Jakub Szymczuk

Udowodnili, że w życiu nic ich nie złamie. Polscy #BOHATEROWIE jadą do Rio po złoto [8 HISTORII]

96 Polaków stanie w środę do walki o złoto na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio. Część reprezentantów zaprosiliśmy do udziału w sesji zdjęciowej. Na terenie zniszczonej Skry spotkaliśmy nie tylko wielkich sportowców, ale i prawdziwych bohaterów. Oto historie ośmiu z nich

Justyna Kozdryk, podnoszenie ciężarów Justyna Kozdryk, podnoszenie ciężarów Fot. Jakub Szymczuk

Justyna Kozdryk, podnoszenie ciężarów

116 centymetrów siły, pewności siebie i pozytywnej energii - tak w skrócie można ją opisać. Mówi, że nie jest niepełnosprawna, tylko po prostu niska. Od zawsze lubiła być aktywna, a kiedy jej siostra otworzyła siłownię, sport stał się jej największą pasją. To właśnie na siłowni trener Mirosław Malec rozpoznał w niej talent do podnoszenia ciężarów i pokierował dalszą karierą. Dziś Justyna ma na koncie niejeden medal, w tym srebrny zdobyty na Igrzyskach Paraolimpijskich. Wierzy, że w Rio zdobędzie złoto.

''Co robię w momentach zwątpienia? Mówię sobie: Justyna, po prostu musisz to ogarnąć''

Monika Gibes, żeglarstwo Monika Gibes, żeglarstwo Fot. Jakub Szymczuk

Monika Gibes, żeglarstwo

Monika Gibes już przy pierwszym kontakcie robi wrażenie bardzo silnej, konkretnej i zdyscyplinowanej osoby. Choć żeglarstwem zainteresowała się zaledwie 2 lata temu, to dziś, razem z Piotrem Cichockim, dwukrotnie zdobyli już Mistrzostwo Świata.

''Jestem niepełnosprawna od urodzenia. I od małego uczona samodzielności. Moja mama zawsze mówiła: Pamiętaj, w razie czego musisz umieć radzić sobie sama''

Kamila Kubas i Jakub Tokasz, kajakarstwo Kamila Kubas i Jakub Tokasz, kajakarstwo Fot. Jakub Szymczuk

Kamila Kubas i Jakub Tokarz, kajakarstwo

Kiedy Kamila Kubas miała 17 lat, jej świetnie zapowiadającą się karierę kajakarki przerwał wypadek samochodowy. Wylądowała na wózku inwalidzkim. Nie poddała się jednak i nie porzuciła sportu. Postanowiła dalej walczyć o medale, tym razem na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio.

''Z każdej porażki podnoszę się i idę dalej. Życie nie jest po to, żeby płakać. Poza tym jestem matką - nie mam czasu na słabość''

Jakub Tokarz był mistrzem Polski juniorów w judo i członkiem kadry narodowej w tej dyscyplinie. W 2004 roku rzucił się na pomoc przyjacielowi, którego w nocy w klubie zaatakowało kilku mężczyzn. Jeden z nich pchnął Jakuba nożem w rdzeń kręgowy - od tamtej pory sportowiec jest sparaliżowany od pasa w dół. O wypadku Jakub nie chce rozmawiać, woli o sporcie. Zawsze walczył, więc kiedy musiał porzucić judo, zajął się kajakarstwem.

''Trudności mnie motywują. Im więcej kłód rzucanych pod nogi, tym pewniej idę do przodu''

Wojciech Makowski, pływanie Wojciech Makowski, pływanie Fot. Jakub Szymczuk

Wojciech Makowski, pływanie

Wojtek Makowski jest niewidomy od urodzenia, a pływa od 7. roku życia. Na pierwszy rzut oka stwarza wrażenie cichego i nieśmiałego, ale po chwili okazuje się bardzo otwarty i wesoły. Po sesji prosi, aby przesłać mu zdjęcia. Pokaże swojej dziewczynie, bo ona najlepiej mu je zrecenzuje.

''Pływanie oraz aktywność dają mi siłę i satysfakcję. Robi porządek w głowie, buduje mięśnie, a każdy trening przynosi dużą dawkę endorfin''

Adrian Castro, szermierka Adrian Castro, szermierka Fot. Jakub Szymczuk

Adrian Castro, szermierka

W wieku 14 lat Adrian Castro miał wypadek na motorze, w którym złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy - od tamtej pory jeździ na wózku inwalidzkim. Ale niepełnosprawność nie sprawiła, że się poddał. Zaczął trenować szermierkę. Sport stał się dla niego formą rehabilitacji, pozwolił mu osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej i spełniać marzenia.

''Trzeba czerpać z życia to, co najlepsze, ale pamiętać przy tym, że nie jest się nieśmiertelnym''

Alicja Fiodorow, sprint Alicja Fiodorow, sprint Fot. Jakub Szymczuk

Alicja Fiodorow, sprint

Mimo niepełnosprawności Alicja Fiodorow od dziecka była aktywna - grała w piłkę, jeździła na rowerze, skakała po drzewach. Karierę sportową zaczęła od tenisa stołowego, później postawiła na lekkoatletykę. Od kilku lat odnosi coraz większe sukcesy, ale jej największym marzeniem jest zdobycie złotego medalu na Igrzyskach Paraolimpijskich.

''Mam 12 sekund na to, aby udowodnić, że jestem naprawdę dobra. Tyle mniej więcej trwa sprint''

Marcel Jarosławski, skoki wzwyż Marcel Jarosławski, skoki wzwyż Fot. Jakub Szymczuk

Marcel Jarosławski, skoki wzwyż

Marcel Jarosławski od 15 lat skacze wzwyż i ma na swoim koncie wiele medali, jednak nigdy nie był na Igrzyskach  Paraolimpijskich. Te w Rio będą jego pierwszymi, choć jedzie tam w innej roli - jako członek Misji Paraolimpijskiej. Wierzy, że jego doświadczenie zdobyte na zawodach, będzie pomocne dla polskich zawodników.

''Najważniejszy dla zawodnika jest trener. To on sprawia, że osoba z niepełnosprawnością jedzie na zawody i widzi ludzi, takich jak ona. Ludzi, którzy mimo niepełnosprawności zdobywają medale, którzy po prostu normalnie żyją''

Relacja z Igrzysk Paraolimpiady w Rio na Gazeta.pl Relacja z Igrzysk Paraolimpiady w Rio na Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl/Jakub Szymczuk

Igrzyska w Rio na Gazeta.pl

Sesję zorganizowaliśmy dzięki współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim.

Producentem sesji był Filip Połoska, sportowców sfotografował Jakub Szymczuk, polski fotoreporter i fotograf, autor bloga ''Mikroblog Fotoreportera'', laureat Grand Press Photo 2014 za Zdjęcie Roku i Zdjęcie Dekady za fotoreportaż z ''Czarnego Czwartku'' na kijowskim Majdanie oraz laureat Nagrody Kapuścińskiego. Z paraolimpijczykami rozmawiał Tomasz Golonko.

Dziękujemy dyrekcji RKS ''Skra'' Warszawa za udostępnienie obiektu oraz firmie Little Beast za udostępnienie sprzętu do nagrań.

Przede wszystkim dziękujemy jednak sportowcom, którzy pomimo napiętych grafików i treningów zdecydowali się na udział w sesji. Powodzenia w Rio!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.